Haberler

ABD, S-400 tedariği nedeniyle Türkiye’ye yaptırım kararı aldı

ABD, dün Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım kararı aldığını açıkladı. Ancak bu yaptırımlar Savunma Sanayi Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve S-400 alımında imzası olan diğer yetkilileri kapsıyor. Yaptırım kararına göre, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve diğer kişilerin ABD’deki varlığına el konulurken, vize kısıtlaması da uygulanacak. Savunma Sanayi Başkanlığı ise ABD’li kurumlardan finansman desteği alamayacak.

ABD’nin yaptırım kararının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı şu açıklamayı yaptı:

“ABD’nin, S-400 hava savunma sistemlerini tedariğimiz nedeniyle bugün açıkladığı ve Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz.

Türkiye’yi zamanında S-400 sistemlerini tedarik etmeye sevk eden koşullar herkes tarafından gayet iyi bilinmektedir. Nitekim bizzat Başkan Trump da bir çok vesileyle bu konuda Türkiye’nin haklılığını teslim etmiştir.

Öte yandan, S-400’lerin NATO sistemleri bakımından bir zafiyet yaratacağına dair ABD iddiaları da teknik dayanaktan yoksundur. Kaldı ki Türkiye, bu konuda NATO’nun da katılacağı teknik bir çalışma grubu kurulmasını teklif ederek, meselenin siyasi önyargılardan uzak bir şekilde, nesnel ve gerçekçi bir zeminde ele alınmasını defaatle önermiştir.

Bu itibarla, ABD’nin konuyu iki müttefike yakışır şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek, tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır.

Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir.

Bu anlayışla, ABD’yi, bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyor, Türkiye olarak meseleyi müttefiklik ruhuna uygun şekilde, diyalog ve diplomasi yoluyla ele almaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.”

Kur üzerinde oynaklık yaratmayan yaptırım kararı sonrası USD/TRY 7,85 ve EUR/TRY 9,55 seviyesinde işlem görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu