Haberler

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 4 ayın en yüksek seviyesinde

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları son haftada 23 bin kişi arttı. Karantina döneminde rekor artış gösteren başvurular Ağustosun son haftası itibariyle 1 milyon altına indi ve bu düşüş Kasım ayında 711 bine kadar indi, ancak artan vaka sayısı ve can kaybına bağlı yeniden kısıtlamalara gidilmesiyle başvurularda da son haftalarda artış yaşanıyor.

Önceki hafta 853 bin olan başvurular 862 bine revize edilirken son haftada ise başvurular 885 bine çıktı, bu rakam 27 Ağustos sonrası en yüksek seviye oldu. İşsizlik maaşı başvurularında sektörel bazda en çok artış hizmet sektöründe yaşanıyor. Kısıtlamalara bağlı sosyal, küresel alanların kapatılmasıyla hizmet sektöründe de ciddi kayıplar söz konusu.

Dünkü FOMC toplantısında ekonomik toparlanmada gerileme olduğuna ve bunda en çok iş gücü piyasasının etkili olduğuna dikkat çeken Fed, teşviklerin devamının hayati önem taşıdığının da tekrar altını çizdi, ancak teşvik paketi henüz uygulamaya gençmiş değil.

Dolar ise reel piyasadan çok finansal piyasalardaki fiyatlamadan dolayı değer kaybediyor. Küresel ekonomide risklerin halen yüksek olmasına karşın finansal piyasaların genişlemeci politikalarla iyiyi satın alması risk iştahını artırdığı için dolarda da kayba neden oluyor. ABD verilerindeki durgunluk da bu düşüşü hızlandırıyor. ABD Dolar Endeksi bugün 89,80 seviyesine gerileyerek Nisan 2018 sonrası en düşük seviyeyi gördü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu