Ekonomik İndikatörler

ABD’de ÜFE, yıllık bazda zirve yaptı

Investing.com – Dün açıklanan TÜFE verisinin ardından bugün de ABD’den Temmuz ayı ÜFE verisi açıklandı.

ÜFE, Haziran’ın ardından Temmuz ayında da aylık bazda %1,0 arttı ve yıllık bazda %7,8 seviyesine çıkarak zirve yaptı. Üretici fiyatlarındaki artışın son ayda da devam etmesi enflasyonda gelecek ay keskin bir geri dönüş olmayacağı beklentisini kuvvetlendirdi.

Bugün açıklanan bir diğer önemli veri ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları oldu. Başvurular son üç haftada beklenti üzerinde gelmesinin ardından bu hafta 375 bin kişi ile beklenti dahilinde geldi. Önceki haftanın verisi ise 2 bin kişi artırılarak 387 bine revize edildi.

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi pandemi sürecindeki en hızlı artışı gösterdi, haftalık başvurular ise kademeli olarak 400 bin kişi tabanı altına indi ve bu seviyeler süreç içinde makul görülüyor.

Dünyada gıda ve emtia fiyatlarındaki artış arz tarafında kendini gösteriyor. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla talepte de artış olması dünyada enflasyonu yükseltiyor. ABD’de ise üretici tarafındaki artışın devam etmesi %5,4 olan enflasyonda hızlı ve keskin bir düşüş olasılığını zorluyor. Bu durum Fed’in sıkı para politikasına geçişinin de zaman alması anlamına geliyor.

Yazar: Deniz Engin

Başa dön tuşu