EkonomiHaberler

Avrupa Merkez Bankası ve AB liderler zirvesi bugün toplanıyor.

Avrupa Merkez Bankası ve AB liderler zirvesi bugün toplanıyor. AMB başkanı Lagarde toplantı sonrası basın açıklaması yapacak, AB liderler zirvesi ise bugün başlayıp yarına kadar devam edecek. Dün toplantı metni basına sızmıştı ve taslakta Türkiye’ye yaptırım gelmeyeceği ve uyarı ile yetinileceği öğrenilmişti. Kritik iki toplantı öncesi Euro/Dolar paritesi 1.21 seviyesinin hemen altındayken Euro ve Dolar kurlarının değerleri TL karşısında bir süredir yatay bir seyir izliyor.  Güne başlarken Dolar 7,83 Euro ise 9,48 TL’ndan işlem görüyor. Ana hedefi olan 1.350’yi dün aşarak 1.360’a kadar yükselen BIST100 endeksinin güne yatay bir seyirde başlaması öngörülüyor. Gün içerisinde Türkiye’nin eylül ayına ilişkin işsizlik verileri takip edilecek.

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi ve ABD’den gelecek yaptırım sinyallerini takip eden dolar/TL bugün 7,85’in üzerini gördü.

10-11 Aralık’ta toplanacak AB liderler zirvesi öncesinde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Türkiye ile müzakereler istenilen sonuca ulaşmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AB Zirvesi’nden Türkiye yönelik bir yaptırım kararı alınması halinde ne olacağı sorusuna “AB’nin yaptırım kararı Türkiye’yi ırgalamaz” yanıtını verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu