Ekonomik İndikatörler

Cari denge Haziran’da 8 ayın en düşük açığını verdi

Investing.com – TCMB, Haziran ayına ait ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı.

Yurt içinde yerleşik kişilerin yurt dışındakiler ile yapmış olduğu ekonomik işlemleri ve bu işlemler neticesindeki açık ya da fazla verilen durumu gösteren cari işlemlerde açık, bir önceki yılın Haziran ayına göre 1 milyar 947 milyon ABD doları azalarak 1 milyar 127 milyon ABD doları oldu. Bu rakam Ekim 2020 sonrası en düşük açık oldu. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 29 milyar 679 milyon ABD doları oldu.

Bu gelişmede, bir önceki yılın Haziran ayında 346 milyon ABD doları açık veren hizmetler dengesi kaleminin bu yılın aynı ayında 1 milyar 511 milyon ABD doları net fazla vermesi ve ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 462 milyon ABD doları azalarak 1 milyar 599 milyon ABD doları olması etkili oldu.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın Haziran ayında 40 milyon ABD doları fazla verirken, bu ay 1 milyar 995 milyon ABD doları fazla verdi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 1 milyar 26 milyon ABD doları oldu.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 418 milyon ABD doları artarak 1 milyar 21 milyon ABD doları oldu.

İkincil gelir dengesi kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 46 milyon ABD doları azalarak 18 milyon ABD doları oldu.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 796 milyon ABD doları oldu.

Portföy yatırımları 2 milyar 823 milyon ABD doları tutarında net giriş kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 28 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 237 milyon ABD doları net alış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 620 milyon ABD doları, 1 milyar 500 milyon ABD doları ve 790 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 253 milyon ABD doları net azalış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 214 milyon ABD doları artış ve Türk Lirası cinsinden 339 milyon ABD doları net azalış olmak üzere toplam 125 milyon ABD doları net azalış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 400 milyon ABD doları ve 393 milyon ABD doları net geri ödeme, Genel Hükümet ise 84 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde bu ay 8 milyar 840 milyon ABD doları net artış gözlendi.

Yazar: Deniz Engin

Başa dön tuşu