Ekonomi

Çin’de düzenleme, IEA’nın petrol talebi, işsizlik başvuruları ve ÜFE – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çin’de yeni düzenlemeler borsaları olumsuz etkileyecekken yatırımcılar ABD’nin enflasyon ve istihdam verilerini bekliyor. Kazanç sezonu sona yaklaşırken Wall Street rekor seviyelerde. IEA, Covid-19 endişelerinden dolayı petrol talebi hedefini düşürdü.

İşte 12 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin borsasında talep azalıyor

Teknoloji, gayrimenkul ve eğitim sektörlerine yönelik son baskıların ardından hükümetin düzenleme tedbirlerinin tahmin edilemezliğinden dolayı Çin’in hisse senedi piyasasındaki yatırım talebi azalıyor, en azından kısa vadede.

Artan bu düzenlemeler devam edecek. Ülke liderliği Çarşamba günü yayınladığı bir dokümanda Çin’in, ulusal güvenlik, teknolojik inovasyon, monopoller ve eğitim konusunda yakında yeni yasalar hazırlayacağını ifade etti.

Shenzhen Borsası’nda ilk 10 ülkenin de içinde olduğu Şanghay Endeksi, geçen aya göre %1 düşüş yaşadı ancak Hang Seng endeksi %6’ya yakın kayıp gördü.

Yine de bu yeni düzenlemeler kurumsal verileri korur ve tekelci pratikleri azaltırsa uzun vadede avantajlı olabilir.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın önümüzdeki aylarda Çin’e bir ziyaret planladığı söyleniyor. Bu tarz bir ziyaret, Biden yönetimi sırasında ekonomik anlamda Çin ile gerçekleşecek ilk yüz yüze görüşme olacak.

2. ABD enflasyon verileri ile işsizlik başvuruları raporu yayınlanacak

Fed, Çarşamba günü yayınlanan ABD’nin Temmuz ayı TÜFE okuması ile enflasyonun geçici niteliğe sahip olacağı görüşüne destek buldu. %0,5 ile TÜFE okuması, 15 ay içinde aylık bazda en büyük düşüşünü kaydetti.

Bugün yine bir enflasyon verisi yayınlanacak, bu kez üreticilerden. Analistler ÜFE rakamının Temmuz ayında geçen yıla göre %7,3 artmış olduğunu, 10 yılın en büyük yıllık artışını yaşadığı bir önceki aya göre değişmediğini tahmin ediyor.

İstikrarlı yüksek enflasyona ek olarak Fed, işgücü piyasasındaki toparlanmayı da izliyor ve bugün haftalık ilk işsizlik başvuruları da yayınlanacak.

İlk işsizlik başvurularının, bir önceki hafta 14.000 düşüş yaşadıktan sonra geçen hafta 10.000 düşüşle 375.000 olması bekleniyor. Bu, Cuma günü beklenenden daha iyi gelen tarım dışı istihdam verilerinden sonraki ilk rapor olacak.

3. Borsa rekor seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor

ABD borsası rekor seviyelere yakın ve büyük oranda değişmeden açılacak.

Dow Jones 25 puan artarken S&P 500 Çarşamba günkü kapanışa göre fiilen değişmedi. Nasdaq 100 14 puan kaybetti.

Dow Jones Industrial Average Salı günü %0,6 artış yaşayarak yeni bir rekora yaklaşırken S&P 500 %0,2 yükselişle bir rekor daha kırdı. Nasdaq Composite %0,1 düşüşle nispeten daha kötü bir performans sergiledi.

Hissiyatı destekleyen gelişme, Çarşamba günü Senato2nun 3,5 trilyon dolarlık bütçeyi onaylaması oldu. Bu harcama bütçesi ile federal kamu harcamalarında büyük bir genişlemenin önü açılıyor. Öncesinde de 1 milyar dolarlık altyapı tasarısı kabul edildi.

Öte yandan yavaşlayan TÜFE büyümesi, Fed’in parasal teşviki kısa zamanda geri çekeceği beklentilerini düşürdü.

4. Kurumsal kazanç sezonu devam ediyor

İkinci çeyrek kazanç sezonu sona yaklaşıyor ancak bugün yine de önemli isimler var.

Walt Disney (NYSE:DIS) bu şirketler arasında en yüksek profilli olan ve eğlence devinin, 16,76 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 54 sent kazanç elde etmiş olması bekleniyor.

Analistler ayrıca tema parkları ve Disney+ yayıncılık biriminin ilerleyişine ilişkin herhangi bir güncelleme için yönetimin açıklamalarını dinliyor olacak.

Diğer yandan Airbnb (NASDAQ:ABNB) için ikinci çeyrekte zarar duyurusu bekleniyor. DoorDash (NYSE:DASH) da ilgi çekecek isimler arasında.

5. Ham petrol yükseldi, IEA talep hedefini düşürdü

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), delta varyantından dolayı yıllık talep tahminini düşürmüş olsa da petrol fiyatları yükseldi.

WTI %0,5 artarak 69,56 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 71,58 dolara ulaştı.

“Başta Asya olmak üzere petrol tüketicisi olan birçok büyük ülkede uygulanan yeni Covid-19 kısıtlamaları, mobiliteyi ve petrol kullanımını azaltacak gibi görünürken” IEA, ikinci yarıda talep büyümesinin, geçen ayki tahminine kıyasla günlük yarım milyon varil daha düşük olacağını tahmin ediyor.

OPEC aylık petrol piyasası raporunu paylaşacak.

Çarşamba günü ABD Başkanı Joe Biden’in, artan benzin fiyatlarını önlemek için büyük üreticilere üretimi artırma yönünde yaptığı çağrı ile hissiyat darbe almıştı.

OPEC+, salgının ilk günlerinde başlayan günlük 10 milyon varillik rekor üretim kesintilerini geri getirmeye çalışıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu