GenelPiyasalar

17 Aralık DOLAR TL – TCMB ve Fed sonrası sınırlı düşüşte

Piyasa önümüzdeki haftaki PPK'yı bekliyor

17 Aralık DOLAR TL – TCMB ve Fed sonrası sınırlı düşüşte

Merkez Bankası (TCMB) Başkan Naci Ağbal’ın 2021 yılına ilişkin para ve kur politikası sunumu ve ABD Merkez Bankası açıklamaları sonrası dolar/TL sınırlı bir düşüşle 7.8’in altına geriledi.

Piyasalarda AB ve ABD’den yaptırım gündeminin yanı sıra koronavirüste artan küresel yayılım ile birlikte başlayan aşı gündemleri takip edilmeye devam ediliyor. Ancak bankacılar TL’de bir sonraki yön belirleyici gelişmenin 24 Aralık’taki TCMB faiz kararı olmasını bekliyorlar.

dolar tl

Ağbal dün dezenflasyonu sağlamak için mevcut %15 seviyesindeki politika faizinde gerekirse yeni sıkılaştırma yapabileceklerini belirtirken; 2021’de rezervleri artırmak istediklerini ancak bunu kur seviyesini etkilemeden yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Rezerv birikimi için güçlü sermaye akımı ve dolarizasyonun terse dönmesinin gerekliliğine dikkat çeken Ağbal, TCMB’nin kur düzeyini ya da yönünü belirlemek amacı ile bir döviz işlemi yapmayacağını da söyledi.

Faiz koridoru ile GLP’nin para politikası aracı olarak kullanılmayacağını da beliren Ağbal önümüzdeki dönemde yabancı ve yerli yatırımcıların TL varlıkları daha ön plana çıkaracağı bir çerçeve öngördüklerini belirtti.

Öte yandan Ağbal’ın verdiği bilgilere göre, TCMB’nin bilançosundaki Hazine tahvil stoku mevcut 80 milyar TL’den önümüzdeki yıl sonunda 64 milyar TL’ye düşürülecek.

Bankacılar tüm açıklamaları, geçmiş 2 yılda uygulanan piyasa dostu olmayan süreçten çıkıldığını gösterdiği için olumlu karşıladılar.

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Detaylara girmeden açıklamaların tümü üzerinden konuşursak tamamı piyasa dostu. Bizi şaşırtan bir gelişme yok. Aralık ayı PPK toplantısının önemi artıyor. TCMB dün gerekliyse sıkılaştırma yapılır sinyali de verdi. Piyasa beklentisi Aralık ayı için 100-200 baz puan yeni artış seviyesinde” dedi ve ekledi:

“Şunu da not etmek lazım ki TCMB bir miktar kredibilite biriktirmiş görünüyor. Bu nedenle artış beklentilerinin bir kısmı Aralık yerine Ocak’a da kayabilir. Ancak Ağbal’ın ‘ara hedef’ olarak tanımladığı 2021 sonu için %9.4 enflasyon için oldukça sıkı bir para politikasının en az ilk yarı sonuna kadar uygulanması ve bunun maliye başta olmak üzere diğer ekonomi politikalarla da desteklenmesi gerekli. Önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz en kritik gelişme bu kapsamda 24 Aralık PPK olacak.”

Dolar TL TRYTOM=D3 saat 08.49 itibarıyla 7,7890 / 7,8000 euro/TL 9,5221 / 9,5367, sepet bazında TL 8,6559 / 8,6685 seviyesindeydi.

ABD Merkez Bankası (Fed), dün akşam sona eren iki günlük para politikası toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, ABD ekonomisindeki toparlanma güçlenene kadar finansal piyasalara nakit para aktarma konusundaki kararlılığını belirtti ve gelecek yıl için olan ekonomik beklentilerini iyileştirdi. piyasalarda risk iştahı kısmen canlılığını korurken, dolar ise son iki yılın en düşük seviyesinde seyrediyor.

100-200 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Piyasalarda Kasım ayında enflasyonun %14’ün üzerine çıkması ile birlikte TCMB’den önümüzdeki hafta 100-200 baz puan yeni faiz artışı beklentisi oluştu.

JPMorgan (NYSE:JPM) da dün yayımladığı bir raporda 200 baz puan politika faizi artışı beklediğini belirtti.

Reuters anketi henüz tamamlanmadı ancak piyasalarda genele yayılan bir artış beklentisi hakim.

Deniz Yatırım’ın bu sabahki notunda, “Dolar/TL’de azalan ülke risk primi ve atılan normalleşme adımlarının etkili olmasının ardından ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça TL lehine pozisyonlanmanın devam etmesini bekliyoruz” görüşüne yer verildi.

Dolarizasyondan Geri Dönüş Olacak mı?

Son bir ayda yabancı yatırımcılar 11 milyar dolar civarında TL lehine yeni pozisyon açarken, lokaller ise aynı dönemde döviz ve altın varlıklarını yaklaşık 7 milyar dolar artırdılar.

Yılbaşından beri ise lokaller 38 milyar dolar değerinde döviz ve altın aldı. Aynı rakam 2019’da 32 milyar dolardı.

Bankacılar son birkaç günde yılsonunun yaklaşması ile birlikte mevduat faizlerinde bir yükseliş yaşandığını, bunun da lokalleri daha çok TL’ye dönmeye teşvik edebileceğini de düşünüyorlar. Güncel veri bugün saat 1430’da açıklanacak.

Ağbal yabancı yatırımcıların Türkiye varlıklarını artırmasına ilişkin bir soruya dün, “Bizim tarafımızdan uygulanan doğru politikalar devam ettiği sürece yurtdışı yerleşiklerin Türkiye’ye ilgisinin artacağını düşünüyoruz” yanıtını verirken, dolarizasyon için ise şirketler ve bireysellerin adımlarına farklı bakılması gerektiğini belirtti.

Ağbal şirketlerin yükümlülüklerini karşılamak adına döviz alımlarına devam edebileceklerini belirtirken, “Burada kritik olan hanehalkının önümüzdeki dönemde ellerindeki tasarrufu daha fazla TL araçlara yatırması. Ters dolarizasyon bir miktar zaman alacak olsa da, burada esas görev bize düşüyor. Biz doğru işler yaptıkça yurtiçi yerleşikler tasarruflarını TL varlıklara kaydıracak.” diye konuştu.

17 Aralık DOLAR TL – TCMB ve Fed sonrası sınırlı düşüşte Hakkında kapsamlı bilgiler sunduk. Dolar tl hareketlilik ne kadar devam edecek merak edilen bir diğer konu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu