Emtia & Vadeli İşlemler

Enerji & Kıymetli Madenler – Haftalık Değerlendirme ve Gelecek Takvimi

Yazar: Barani Krishnan

Investing.com – Ağustos ayının rekor yükseklerinden bu yana fiyatlarının sistematik olarak nasıl bastırıldığını gördükten sonra bu hafta okuyucularıma altını takas ederken güvenli bir sığınak olarak düşünmeyi bırakmalarını söyledim. Bilmediğim şey, Energy&Capital’den Jeff Siegel’in bir yıl önce bu tavsiyeye göre beni yenmiş olmasıydı.

Bakın, Siegel ve ben altın hakkında aynı görüşe sahibiz: Cazibesi neredeyse herkes için karşı konulamaz. Takmak ya da kasanızda bulundurmak harika bir duygu. Ayrıca tüm metalar arasında en iyi fıtrata sahip gibi görünüyor, bu da teoride onu enflasyona karşı doğal bir koruma haline getiriyor.

Ancak ticaret açısından altına “güvenli” demek tamamen saçma.

Korkunç olmasına rağmen değeri bankalar tarafından zapt edilen ve iş dünyasında dolar ve tahvil getirilerini artırmak için işbirliği yapan “balinalar” için güvenli hiçbir şey yoktur – ABD açığı ve Covid-19 için gerekli ekonomik düzeltmelerden kaynaklanan korkutucu borç gidişatına rağmen.

Ve dolar ve getirilerdeki gücün, beklenenden daha hızlı ekonomik toparlanmadan ve teşvik azaltımı beklentilerinden kaynaklandığını belirten Wall Street dönüşünü okumak oldukça eğlenceli – hele de ABD Merkez Bankası ikisinin de yakın zamanda gerçekleşmesinin beklenmediğini söylemeye devam ederken.

Elbette daha komiği, altına jeopolitik riske karşı bir sigorta demek. Bu aslında 80’ler, 90’lar ve hatta 2000’lerin başlarından kalma bir şey. Jeopolitik risk ve altının bugünlerde Dünya ve Satürn kadar yakınlığı var. Gerçekte Orta Doğu’da bir bomba patlayabilir ve altının fiyatı yükselmez, düşebilir.

Altının jeopolitik bir olayda en son yaşadığı patlama, ABD güçlerinin 3 Ocak 2020’de üst düzey İranlı general Kasım Süleymani’yi yakalamasıydı. Bu, Donald Trump’ın Mollalara karşı muhalefetinin zirvesindeydi ve bir karşı saldırı tehdidi çok gerçek görünüyordu. Bu nedenle altın, cinayetten hemen sonra %2 sıçradı. Ancak Tahran’dan hızlı bir yakın tehlike gelmediğinden bu kazanç sonraki birkaç gün içinde hızla yok oldu.

Elbette pandemi, o zamandan beri tüm uluslararası çatışmaları neredeyse sıfıra indirmişti. Dolayısıyla, Süleymani’nin öldürülmesinden bu yana altın için tek jeopolitik sınav, 27 Kasım’da İran’ın üst düzey nükleer bilimcisi Mohsen Fakhrizadeh’in suikastı ile gerçekleşti. Altın gerçekten de o zaman %1 düştü.

Altın fiyatları, herhangi bir siyasi olaya duyarsızlaştırılmasının yanı sıra Aralık ayından bu yana virüsün İngiltere ve Güney Afrika varyantlarının küresel olarak yayılmasından ve beklenenden daha yavaş aşı uygulamalarından kaynaklı, ABD ekonomisine yönelik riski gerçek anlamda yansıtmadı.

Ancak daha da önemlisi, altın ile ABD’nin mali durumu arasındaki mutlak korelasyon eksikliği. Bu sayıları daha önce vermiştim ve tekrar kullanmaktan çekinmeyeceğim çünkü doğruları söylüyorlar:

ABD’nin 10 yıllık Hazine bonosundaki %1.1’lik bir getiri ile yıllık borç ödemesi yaklaşık 370 milyar dolar olacaktır. Şu anda ABD ulusal borcu 28 trilyon dolara yaklaşıyor ve toplam borcun GSYH’ye oranı şaşırtıcı bir şekilde %146 seviyesinde. ABD federal bütçe açığı, Trump yönetiminin geçen yıl sunduğu 3 trilyon dolar üzerindeki COVID-19 teşvikinin ardından şimdiden 4,5 trilyon dolar civarında. Ve Biden yönetimi hemen kullanılması için 1,9 trilyon dolar daha istiyor ve muhtemelen görev süresinin geri kalanında çok daha fazlasını yapmaya çalışacak.

10 yıllık tahvilin getiri oranı, 30 trilyon dolarlık ulusal borçla birlikte %2’de kalırsa yıllık ödeme kabaca 660 milyar doları bulacaktır. Yıllık açıklar ulusal borç yığınını daha da yükseltmeye devam edecek.

Ve Birleşik Devletler parasal genişleme döngüsünün görece erken aşamalarında görünürken para arzı yine de önemli ölçüde artabilir ve ülkeyi 2008/2009 mali kriz günlerine geri dönmeye hazırlayabilir. İtibari para sisteminin seyreltilmesiyle, daha yüksek enflasyon kesinlikle yolda.

Aslında ABD ekonomisinin bu yıl Fed’in söylediğinden daha hızlı toparlanma şansı olabilir. Durum böyle olursa enflasyonun da yükselme şansı vardır. Tarihsel olarak altın fiyatları, para tabanı genişlemesi ile uzun vadede çok güçlü bir korelasyona sahip oldu.

Yine de altın ayıları, son üç ayın çoğunda bir tatbikat günü geçirip metali düşürdüğü için bunların hiçbirinin önemi yok gibi görünüyor. Bir zamanlar altın desteğinin temeli olan ancak şu anda bitcoin ve hedge fonlar gibi diğer geleneksel olmayan varlıkları kovalayan kurumsal alıcılardan da çok az destek geldi.

Altın vadeli işlemleri, 420 kontrat düşüşünden sonra 2 Şubat’ta sona eren haftada 257.000 lot ile hala net uzun pozisyonda. Ancak dünyanın en büyük borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust’taki varlıklar, 21 Eylül’de kaydedilen 41,12 milyon onstan bu yana %9,5 oranında düştü.

Esas öne çıkan şey, yayınlanan bazı veriler satın alım için çığlık atsa bile altın fiyatlarını düşük tutma kararlılığıdır. ABD’deki tarım dışı istihdam verileri Aralık ayı için şaşırtıcı bir şekilde 140.000 iş kaybı yaşandığını gösterdiğinde – Nisan ayından bu yana ilk düşüş – dolar ve getiriler yükselirken altın iki gün içinde %3,5 kaybetti.

Yeni biten haftada altın, haftalık işsizlik başvurularında görülen art arda üçüncü düşüşün ardından %2’lik bir darbe aldı. Şunu da belirtmek gerekir ki başvurular üç hafta içinde %10 düşerken gerçek başvuru sayısının 780.000’e yakın bir seviyede kaldığı belirtilmelidir.

Altın, Perşembe günkü ISM verileri tarafından da baskılandı. Verilerin gösterdiği 58,7 puanlık okuma, 56,8 olan piyasa beklentilerini ve Aralık ayının gerçek değeri 57,7’yi aştı. Alaka düzeyi açısından ISM rakamları, Şubat 2019’dan bu yana hizmet sektöründeki en güçlü büyümeye işaret ediyor.

Dolar ve getiriler bu rakamlar üzerine yükselmeyi hak etmiş olsa da özellikle Biden yönetiminin, planlanan COVID-19 yardımı Kongre’ye doğru yol alırken altını 1.800 dolar desteğinin altına düşürmek için çok az gerekçe var.

Peki, altının temelindeki parametrelerden kopuk olan bu büyük, aşağı yönlü hareketler neden tekrarlanmaya devam ediyor?

Ağustos ayının yaklaşık 2.090 dolarlık rekor seviyesinden sonra Biden’in 3 Kasım seçimlerinde kazandığı galibiyetten dolayı altın, ancak 1.973 dolara kadar yükseldi ve seçilecek cumhurbaşkanına destek veren Demokratlar, 5 Ocak’ta Senato’nun Covid-19 teşvik planlarına olanak sağlamak için kontrolü ele geçirdikten sonra 1.962,50 dolara ulaştı. O zamandan beri altın kırmızıya büründü çünkü daha yönetimin ilk teşviki çıkmadan önce teşviki azaltma konuşması başladı.

Bağlantı kopukluğunun çoğu suçu, külçe ticaretine hakim olan bankalara ve büyük fonlara düşüyor gibi görünüyor.

ABD Global Investors’ın başında bulunan Frank Holmes, 2019’da yaptığı bir konuşmada altın fiyatlarının Londra yerine altın ticaretinin küresel merkezi haline gelen Çin piyasalarında manipüle edildiğini söyledi.

Holmes, altında yapılan manipülasyon veya sahtekarlığın genellikle ticaretin zayıf olduğu Çin tatillerinde gerçekleştiğini, satma niyetiyle piyasalarda çok sayıda sözleşmenin “parlayacağını” söyledi. “Piyasa, büyük bir satıcı var diye anında korkuya kapılıyor. “[Tüccarlar] tüm tekliflerini tutmaya başladı ve altının fiyatı düştü. Bu sahtekarlık. Bu yanlış iletişim.”

Holmes, 60 merkez bankasını temsil eden Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (Bank of International Settlements) rolü konusunda da daha fazla denetime ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu bankalar, rezervlerini desteklemek için her zaman en ucuz seviyelerden külçe satın almaya çalışır.

ABD’de JPMorgan Chase (NYSE:JPM) &Co, 2008 ile 2016 yılları arasında metal ticaretinde (online) sahtekarlık yaptığı için 920 milyon dolarlık rekor bir para cezasına çarptırıldı. Ondan bir ay önce Bank of Nova Scotia’nın, 2018 yılında altın ve gümüş ticaretinde sahtekarlıktan 127,4 milyon dolar ödemesi söylendi.

Öyleyse başladığımız yere dönelim: Altın ticareti yapacaksanız öncelikle bunun, güvercin verilerine boğa gibi tepki verecek güvenli bir liman olduğuna inanmayı bırakın. Dolar ve getirilerle ilgili teknik tabloları takip etmeniz yeterli, daha iyisini yaparsınız.

Petrol cephesinde; OPEC ve müttefiklerinin şimdilik aşırı üretim yapmama taahhütlerinde kararlı olduklarını gösteren işaretlerle ham petrol fiyatları haftalık %9 artış gösterdi.

ABD ham petrol stoklarındaki düşüşler de hissiyatı güçlendirdi. Ancak Cuma günü fiyatların 60 dolar direncini kıramamasıyla birlikte, piyasanın aşırı alım halinde olup olmadığı soruları su yüzüne çıktı.

Altın Fiyatları & Piyasa Özeti

Nisan vadeli altın, Cuma gününü resmi olarak 21,80 dolar artışla 1.813,05 dolarda bitirdikten sonra 1.815,10 dolardan işlem gördü.

Perşembe günü Nisan vadeli altın, iyimser işsizlik başvuruları ve ISM verileri üzerine 1.784,60 dolara kadar düştü.

Hafta bazında 37 dolar kaybetti.

Petrol Fiyatları & Piyasa Özeti 

WTI ham petrol Cuma günü 57,08 dolardan işlem gördü. Günü 62 sent artışla 56,85 dolarda kapattı. Hafta bazında WTI %9 kazandı.

Brent Cuma günü 59,56 dolardan işlem gördü. Resmi olarak seansı 50 sent artışla 59,34 dolarda bitirdi. Hafta bazında %6 kazandı.

Önümüzdeki Haftanın Enerji Takvimi

Pazartesi, 8 Şubat

Genscape Cushing ham petrol stok tahminleri (özel veri) 

Salı, 9 Şubat

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün petrol stoklarına ilişkin haftalık raporu. 

Çarşamba, 10 Şubat

EIA ham petrol stoklarına dair haftalık rapor.

EIA benzin stoklarına dair haftalık rapor.

EIA distile stoklara dair haftalık rapor. 

Perşembe, 11 Şubat

EIA Haftalık doğalgaz raporu

Cuma, 12 Şubat

Baker Hughes haftalık petrol kulesi sayımı.

Feragatname: Barani Krishnan, herhangi bir pazarla ilgili analizine çeşitlilik getirmek için kendisi dışındaki bir dizi görüşten faydalanır. Hakkında yazdığı emtia veya menkul kıymetlerde pozisyon sahibi değildir.

Başa dön tuşu