Haberler

Koronavirüs endişeleriyle küresel riskten kaçış kuvvetli, dolar/TL sınırlı yükselişte

İngiltere’nin birçok kısmının kapatılmasına neden olan yeni koronavirüs dalgasına yönelik endişelerle küresel piyasalarda belirgin bir riskten kaçış görülürken dolar/TL de sınırlı yükseldi.

Dolar/TL TRYTOM=D3 Cuma günü gerilediği 20 Kasım’dan beri en düşük seviye olan 7.6095’ten yükselişe geçerek bu sabah saat 0838’de 7.6600/7.6775 seviyesindeydi. Aynı saate euro/TL 9.3345/9.3570, sepet bazında TL 8.4972/8.5172 seviyesindeydi.

Türkiye de İngiltere’de tespit edilen yayılma hızı daha yüksek koronavirüs nedeniyle bu ülke ve Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan uçuşların geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. piyasalarda dolar, birçok ülkenin COVID-19 tecrit uygulamalarını sıkılaştırmasının artından yatırımcıların güvenli gördükleri dolara yönelmeleri sonucu değer kazandı.

Riskten kaçış ABD’li siyasetçilerin 900 milyar dolar değerinde koronavirüs yardım paketi üzerinde uzlaşıya vardığı açıklamasını da gölgede bıraktı. Paketin bugün oylanması bekleniyor.

Dolar endeksi Perşembe günü Nisan 2018’den beri ilk kez 89.723 seviyesine geriledikten sonra bugün %0.2 artışla 90.461’e yükseldi.

Bankacılar bugün piyasalarda koronavirüse ilişkin gelişmeler ve küresel borsalardaki seyrin iç piyasada da belirleyici olabileceğini belirtiyorlar. Gün içinde açıklanacak Aralık ayı tüketici güven endeksi takip edilecek.

Bankacılar haftanın en önemli gündeminin ise Perşembe günü sonuçları açıklanacak TCMB faiz kararı olacağını belirtiyor.

Reuters anketine göre TCMB’nin önümüzdeki hafta gerçekleştireceği yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında sıkılaştırmaya devam ederek politika faizini 150 baz puan arttırması bekleniyor.

Reuters anketine katılan 18 kurumun tamamı politika faizinde artış bekliyor. Tahminlerin medyan beklentisi politika faizinin %15 ten %16.50’ye arttıracağı yönünde. Artış tahminleri ise 75 ila 200 baz puan arasında değişiyor. Sachs bu hafta sonu yayımladığı raporunda TCMB’den 200 baz puan faiz artışı ile politika faizini %17’ye yükselteceğini öngördü.

Deniz Yatırım’dan Orkun Gödek, “Global piyasalarda Christmas tatillerinin başlayacağı yeni haftada fiyatlamalar cephesi sanılan ölçekte sakin gerçekleşmiyor… Asya seansındaki satıcılı seyir Avrupa hisse senedi endekslerine ait vadelilerde %2’ye yakın satış baskısı kurarken, ABD cephesi ise kendisine has haber akışı ile nispeten daha dengeli” dedi ve ekledi:

“Dolar/TL işlemlerinde azalan ülke risk primi ve atılan normalleşme adımlarının etkili olmasının ardından ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça TL lehine pozisyonlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Teknik açıdan 7.64-7.54 destek, 7.77/78-7.86 ise direnç olarak izlenebilir.”

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ise ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 puandan 320 baz puana kadar düşmüş durumda. CDS bu sabah saat 0855’te 321/330 seviyesinde. Bu seviyeler Mart ayından beri en düşük seviyeler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu