EkonomiGenelHaberler

Petrol Fiyatları OPEC+ Üzerine Arttı, Kovid Ölümleri Rekor Kırdı

OPEC+ üretim kesintisine ihtiyaç olduğu konusunda ortaklaşmaya devam ederken ham petrol fiyatları sekiz ayın yükseğine ulaştı. ABD’deki Covid-19 ölümleri yeni rekorlara yükseldi ve Seçilmiş Başkan Joe Biden, kendi başkanlığının ilk 100 günü halkın maske takmasını istediğini söyledi. ABD işgücü piyasası raporu açıklanacak ve hisse senetleri, teşvik paketi umutları ile yükseliyor.

İşte 4 Aralık Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Petrol, OPEC+ anlaşması üzerine sekiz ayın yükseğinde

Dünyanın en büyük üreticilerinin üretimini düzenleyen anlaşmanın dört gün süren çatışmalı bir sanal toplantıda başarıya ulaşmasının ardından petrol fiyatları sekiz ayın yükseğini gördü.

OPEC+ bloku, artan fiyatlara ve Covid-19 aşısındaki ilerlemeler sayesinde 2021 için gelişmiş bir talep görünümüne karşılık üretimi, Ocak ayından itibaren günlük 500.000 varil artırma konusunda anlaştı.

Beklentiler kesintilerin üç ay daha sürmesi yönündeydi. Bu miktar, grubun Ocak ayı için normalde öngördüğü günlük 2 milyon varilin sadece dörtte biri ve üretim kesintilerinin devam etmesi gerektiği konusunda birlik olduğu görüntüsünü koruması, piyasa hissiyatı için hayati önemde.

WTI %1,3 yükselerek 46,23 dolar olurken seansın başında 49,86 doları gören Brent, %1,3 yükselişle 49,33 dolara ulaştı.

2. İstihdam raporu açıklanıyor; dolar, Euro karşısında yeni düşük seviyeyi gördü

Tarım dışı istihdamda 469.000 iş imkânı ve işsizlik oranında %6,9’dan %6,8’e düşüş ile ABD işgücü piyasasının Kasım ayında güçlenmiş olması bekleniyor.

İşgücü piyasasının en güncel fotoğrafı da az da olsa iyileşmeye işaret etti; ilk işsizlik başvuruları üç hafta içinde ilk kez düşüş yaşadı.

Rapor her zamanki saatinde paylaşılacak ve aynı zamanda ABD ticaret dengesi de yayınlanacak.

ABD fabrika siparişleri de bugün yayınlanacak. Alman fabrika siparişleri, ilk kez pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıkarak beklentilerin üzerinde yükseldi. Bu sonuç, euronun Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına bir haftadan az kala 1,2178 dolar ile 31 ayın yeni yükseğine çıkmasına yardım etti.

3. Borsalar, teşvik umutları üzerine yüksek açılacak

Kongre’nin önümüzdeki birkaç gün içinde bir tür teşvik paketini onaylayacağına dair işaretler üzerine ABD borsaları yüksek açılacak. Perşembe günü Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, “anlaşmaya yakın” olduklarını ve bugün tekrar Meclis Başkanı Nancy Pelosi ile konuşacağını söyledi.

Bununla birlikte McConnell’ın kendi önerdiği, iş ve üniversiteleri yükümlülükten muaf tutan 500 milyar dolarlık paket, bu haftanın başında iki partinin ortak sunduğu ve Meclis liderliğinin desteklediği 908 milyar dolardan epey düşük.

Dow Jones 114 puan artarken NASDAQ %0,4 yükseldi ve S&P 500 %0,3 kazandı.

4. Newsom, ölüm sayısının yine rekor kırmasıyla California’yı karantina konusunda uyardı

California Valisi Gavin Newsom, hastane yoğun bakım birimlerinin neredeyse tam kapasiteye ulaştığı eyaletin her bölgesinde üç haftalık bir karantina uygulanabileceği konusunda uyararak ABD’nin en zengin ve en yoğun nüfuslu ekonomisi üzerindeki baskıyı artırdı.

Ulus genelinde hastalıktan dolayı yaşanan ölüm sayısı, art arda ikinci günde de rekor kırarak 2.879 oldu. Bu, çoğunluğu 60 yaş üstü nüfustan olan büyük bir bölümün sadece geçtiğimiz hafta hayatını kaybettiği anlamına geliyor.

Seçilmiş Başkan Joe Biden, CNN’e yaptığı açıklamada başkanlığının ilk 100 gününde halkın maske takmasını istediğini söyledi. Biden ayrıca Dr. Anthony Fauci’nin onun yönetiminde de devam etmesini isteyeceğini belirtti.

5. Fauci aşı eleştirilerini geri çekiyor; Pfizer’in aşı sorunu

Fauci, bu hafta Pfizer-BioNTech aşısının aşırı hevesle ruhsatlandırıldığını söyleyerek İngiltere’nin sağlık düzenleyicilerini eleştirmişti ancak bu eleştirileri geri çekerek haberlerde yer buldu. İngiltere gelecek hafta aşılamaya başlayacak.

Pfizer (NYSE:PFE) hisseleri, Wall Street Journal raporunun ardından düşüş yaşamıştı. Gazete, aşının yakın vadede uygulanabilirliğini düşüren tedarik zinciri sorunları olduğunu yazmıştı. İki şirket, yıl sonuna kadar dünya genelinde 100 milyon doz dağıtım ummuştu ancak şimdi sadece 50 milyon bekliyor. 2021 yılı için 1 milyar doz hedefi ise değişmedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu