Haberler

Pfizer ve Moderna aşılarının gönüllülerinde yüz felci görüldü

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Moderna'nın ve Pfizer'in ürettiği aşıların toplam 8 gönüllüsünde yüz felci görüldüğünü bildirerek, aşılananların gözlenmesi önerisinde bulundu.

Pfizer ve Moderna aşılarının gönüllülerinde yüz felci görüldü

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve Moderna’nın ürettiği Covid-19 aşılarını olan kişilerin yüz felci geçirmeleri ihtimalinden dolayı gözlemlenmesi önerisinde bulundu.

Dün yayınlanan bir raporda, Moderna’nın aşısının klinik deneylerine katılanlar arasında 4 yüz felci vakası görüldüğü kaydedildi. Pfizer aşısının deneylerinde de benzer 4 vakanın görüldüğü bildirilmiş, vakanın görüldüğü kişilere plasebo değil, gerçek aşı vurulduğu belirtilmişti.

Raporu hazırlayan yetkililer, söz konusu vakalarla aşılanma arasında doğrudan bir bağ kurmak için yeterli verinin olmadığını, ancak bu vakaların, aşılanmaları yakından gözlemlemek için yeterli bir sebep olduğunu kaydetti.

FDA yetkilileri, Moderna aşısı sonucunda yüz felci geçirenlerden 2 kişinin sağlığına kavuştuğunu, ancak diğer 2 kişinin yüz felcinin devam ettiğini aktardı. Yetkililer, vakanın görüldüğü katılımcıların aşılamadan 22 ila 32 gün sonrasında felç geçirdiğini bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan ABD’li akademik tıp merkezi Mayo Clinic, söz konusu vakaların nedeninin kesin olmadığını, ancak bir viral enfeksiyon veya sinir iltihabından kaynaklandığını düşündüklerini belirtti.

Öte yandan, FDA Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi’nin Moderna aşısını değerlendirmek üzere yarın toplanacağı kaydedildi. Komite, geçen hafta Pfizer’ın aşısını onaylamıştı.

Moderna aşısı için şu ana kadar 30 bin, Pfizer aşısı içinse 43 bin kişi gönüllü oldu.

Pfizer’ın Covid-19 aşısı olan sağlık çalışanı 10 dakikada fenalaştı

 

Corona virüsü aşıları dünyanın birçok bölgesinde kullanılmaya başlanırken iki Türk bilim insanının kurduğu BioNTech ile Pfizer’ın geliştirdiği corona virüsü aşısı ile ilgili korkutan bir gelişme yaşandı…

ABD’nin Alaska eyaletindeki Juneau kentindeki Bartlett Bölge Hastanesi’nde görevli iki sağlık çalışanı Pfizer ve BioNTech’in corona virüsü aşısını olduktan sonra fenalaştı. Salı akşamı diğer meslektaşlarıyla aşı olan bir kadın çok kısa bir süre içerisinde ağır alerjik tepki verdi.

10 DAKİKADA FENALAŞTI

Hastanede bakıma alınan orta yaşlı kadının daha önce hiç alerjisi bulunmadığı belirtildi. Yoğun bakıma kaldırılacak kadar ağır duruma gelen kadının solunum yollarının şiştiği ve cildinde izler çıktığı açıklandı.

İsmi açıklanmayan sağlık çalışanının aşı olduktan 10 dakika içinde fenalaştığını açıklayan yetkililer, alerjik reaksiyonu ortadan kaldırmak için bir antihistamin aldığını da söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu