EkonomiHaberler

TL, faiz artışı beklentileriyle gelişen ülke paralarından pozitif ayrışıyor

TL, faiz artışı beklentileriyle gelişen ülke paralarından pozitif ayrışıyor

İngiltere, Avustralya, İtalya, Hollanda ve Danimarka’da virüsün mutasyona uğraması ve yayılma hızının artması Avrupa başta olmak üzere dünya borsalarının haftaya düşüşle başlamasına neden oldu. Günün devamında ABD tarafın kayıplarını silerken Avrupa ise günü düşüşle tamamladı.

Korku ve belirsizliği ölçen CBOE Volatility Index dün 30,0 seviyesini alarak Kasım sonrası en yüksek seviyeye çıktı, mutasyona uğrayan virüsün aşıları etkilemediği haberleri sonrası endeks de geriledi. Dolar da dün benzer hareketi gösterdi, endeks 91,0 seviyesine çıkmasının ardından günü 90,0 seviyesinde tamamladı ve bu sabah 90,25’ten işlem görüyor.

Küresel risk iştahındaki düşüş ile haftanın ilk günü gelişen ülke varlıkları için de kayıpla geçti, ancak gün başındaki kayıp oranının çoğu geri verildi. Bugün ise gelişen ülke paraları dolar karşısında sınırlı gerileme yaşıyor. Dünkü fiyatlamada en az düşüşü yaşayan TL, günün devamında neredeyse açılış seviyesine kadar toparladı ve bugün de 7,66’dan işlem görüyor. TL’deki düşüşün sınırlı kalmasında Perşembe günü yapılacak yılın son PPK toplantısındaki faiz artışı beklentisi ve şahin açıklamaların etkisi var.

Yeni Başkan Ağbal’ın Kasım’da faizi %15’e çıkarması ve sıkı para politikası uygulamasının devam edeceğini açıklaması ile gerileyen dolar kuru, küresel gelişmelere bağlı ataklarda 8,0-8,05 aralığını aşamadı. 2021 para ve kur politikası sunumunda Ağbal’ın faiz artışının devam edeceği mesajını vermesi ile düşüşe geçen USD/TRY, küresel risk iştahının da yüksek olmasıyla 7,62’ye kadar geriledi. Dün ise sınırlı 7,73 hareketi gösterse de günü yine 7,64’ten kapattı.

Piyasalar merkezin bu ayki toplantıda 150-200 bp aralığında faiz artırmasını bekliyor. Bu aralık yüksek oranda fiyatlandığı için sert bir kur değişimi olması düşünülmezken TL pozitif fiyatlamanın ise devam etmesi bekleniyor. PPK öncesi piyasalarda genel görünümü bozacak yeni bir gelişme olmaması durumunda kurdaki yükselişlerin sınırlı kalması ve düşüş isteğinin de devam etmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu