Kripto Para

“Yeni Dipler Geliyor” 2 Ünlü Analist: Altın’da Bu Seviyelere Hazırlanın!

Altın fiyatları bu hafta başındaki keskin düşüşün ardından hafif toparlandı, ancak analistler değerli metalin ileriye dönük görünümü konusunda hala karamsar.

Altın Dolar ters korelasyonu mu devrede?

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere Pazar akşamı, altın fiyatları ons başına 1,677,9 dolara kadar dört ayın en düşük seviyesine geriledi. Değerli metal, Asya piyasalarında Perşembe sabahı ons başına 1.740 dolar civarında seyrederken, bu yılın başlarındaki 1.900 dolar civarındaki en yüksek seviyelerinin altında kaldı.

Analistler düşüşü, beklenenden daha güçlü bir ABD istihdam raporuna ve buna karşılık olarak doları satın alma telaşına bağladılar. Altın fiyatları ile dolar arasında ters bir ilişki vardır. Dolar diğer para birimlerine karşı güçlendikçe, diğer para birimlerinde daha pahalı hale geldikçe altın fiyatları düşecek ve talebi aşağı çekecektir.  Commonwealth Bank of Emtia analisti Vivek Dhar konuya ilişkin şu şekilde değerlendirme yaptı:

Pazartesi günü altındaki ilk satış, muhtemelen Asya piyasasının ABD doları satın alması ve geçen Cuma günü Temmuz ayındaki güçlü ABD bordrolarına yanıt olarak altın satmasıyla tetiklendi.

ABD istihdam verisi altını nasıl etkiliyor?

Cuma günü, Çalışma İstatistikleri Bürosu, tarım dışı maaş bordrolarının Temmuz ayında 943.000 artarak Dow Jones’un 845.000 yeni iş tahmininin üzerinde olduğunu açıkladı. Altın o zamandan beri bazı kayıplarını geri kazanırken, Commonwealth Bank of Emtia analisti Vivek Dhar, ABD para politikasının şahin görünümü göz önüne alındığında “değerli metalin yükselişini sürdürmesinin zor” olduğunu belirtiyor.

ABD ekonomisi pandemiden kurtulurken Federal Rezerv’in parasal gevşemeyi geri çevirmesi ve teşvik çabalarını yavaşlatması bekleniyor. ABD Merkez Bankası, faiz oranları sıfıra yakın tuttu. Ancak yetkililer, özellikle enflasyonun ısınmasıyla birlikte, artırımların yakında gelebileceğinin sinyallerini veriyor.

Öte yandan UBS Global Wealth Management’ın baş yatırım sorumlusu Dominic Schnider, gerçek getirilerin “daha az olumsuz olacağı” ve bunun altın için daha fazla olumsuzluk anlamına geleceği tahmininde bulunuyor. Dominic Schnider, Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte, altın borsasında işlem gören fonlar ve vadeli işlem piyasalarından çıkışlar beklediğini söyledi. 

Reel getiri arttığında altın fiyatları düşer

Reel getiri arttığında, altın fiyatları düşer ve bunun tersi de geçerlidir. Böyle bir senaryoda, getiri sağlamayan bir varlık olan altını elde tutmanın fırsat maliyeti, yatırımcılar getiri sağlayan varlıklardan kazanacakları faizden vazgeçtiği için daha yüksektir. UBS Global Wealth Management’ın baş yatırım sorumlusu Dominic Schnider şu şekilde açıklama yaptı:

Bence biraz daha fazla çıkış göreceksiniz. Bir noktada 20 milyon onsun ETF ve vadeli işlem piyasasından ayrıldığını görürsek şaşırmam. Bu, daha fazla olumsuzluk anlamına geliyor, işte o zaman insanlara pozisyonlarını taktiksel olarak korumalarını ya da en azından yukarı yönlü satmalarını ve biraz getiri almalarını söylüyoruz.

Reel getiri altın fiyatları ilişkisi konusunda Commonwealth Bank of Emtia analisti Vivek Dhar’ın görüşü ise şu şekilde:

Güçlü bir ABD doları, 10 ABD doları [yıllık] reel getirilerinde kademeli bir artışla birleştiğinde, altın fiyatlarının daha düşük bir eğilim göstermesi gerektiğini gösteriyor.

Vivek Dhar altının 2022′nin ilk çeyreğine kadar ons başına 1.700 dolara düşeceğini öngörürken, Dominic Schnider, altının ons başına 1.600 dolar veya altına düşebileceğini tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu